Draagster

Tineke over De kruisdraagster

23-03-2016

De Kruisdraagster van Lydia Schwarz gaat over Anna en haar zoektocht naar de waarheid. Het verhaal speelt zich af in Europa, zo'n 100 jaar in de toekomst. De maatschappij is onherkenbaar veranderd in een strak gestructureerd en georganiseerd systeem. Men heeft geleerd van de voorgaande eeuwen en gekozen voor een eerlijke verdeling van welvaart; niemand lijdt meer honger. Bovendien zijn ziektes uitgeroeid en behoren oorlogen ook tot het verleden. Anna is een twintigjarige studente aan het Humanitarium, een universiteit waar mensen kennis vergaren, maar zich vooral richten op zelfbeheersing en orde. Onderweg naar school komt Anna een gehandicapte man tegen die haar een briefje toestopt met de mededeling dat zij op zoek moet gaan naar 'de waarheid'.

Handicap
Het feit dat de man gehandicapt is schokt Anna, er bestaat immers niet meer zoiets als ziekte of handicaps. Op het briefje staat een tekening van een kruis. Met moeite komt Anna er achter dat dit kruissymbool iets te maken heeft met christenen, maar informatie hierover blijkt bijna onmogelijk te vinden. Samen met haar docent Geschiedenis - tot wie zij zich enorm voelt aangetrokken - gaat zij op onderzoek uit. Al snel raakt zij betrokken bij ondergrondse en gevaarlijke activiteiten waarbij verraad continu op de loer ligt. Wie kan ze nog vertrouwen? En wat doet dit alles met haar eigen spirituele zoektocht?

936

De Kruisdraagster heeft een hele specifieke doelgroep. Het is niet alleen een dystopische Young Adult thriller, maar vooral ook een Christelijke roman

Tineke Luimstra

Specifieke doelgroep

De Kruisdraagster heeft een hele specifieke doelgroep. Het is niet alleen een dystopische Young Adult thriller, maar vooral ook een christelijke roman. Het boek wordt op de cover aangeprezen voor de fans van The Hunger Games en Divergent. Dit is zeker waar wat betreft het dystopische aspect, maar de christelijke verhaallijn en de zoektocht van Anna naar het ware geloof zullen zeker niet alle liefhebbers van het genre kunnen bekoren.

Kruisdraagster 1800

Als een speer

Evengoed leest dit boek als een speer. De spanning bouwt meteen goed op en de utopische maatschappij, die toch iets minder idyllisch lijkt te zijn en waarin christenen, zieken en ouderen vervolgd worden is origineel bedacht en angstaanjagend goed uitgewerkt. Hét kenmerk van een dystopisch verhaal; het zou zo maar echt waar kunnen zijn. De personages missen wat mij betreft nét dat beetje diepgang en zijn iets te clichématig om interessant te zijn. Ook zie je sommige plotwendingen al van mijlenver aankomen, maar ondanks alles las ik De Kruisdraagster wel in een rap tempo helemaal uit. Matuurlijk wilde ik wel weten hoe dit alles af zou lopen! Voor de christelijke fan van het genre is De Kruisdraagster zeker een aanrader.